Çocuk Ürolojisi

Varikosel

Varikosel

Varikosel yumurtalığa giden damarlarda anormal genişleme ile karakterize ağrı ve şişliğe yol açabilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda en sık buluğ çağında yani adölesan olarak adlandırılan dönemde görülmektedir. Toplumda görülme oranı çok yüksek olup buluğ çağındaki çocukların yaklaşık %15-20’sinde izlenebilmektedir. Varikoseli olan 5 .ocuktan birisinde ise kısırlık gelişme riski vardır. %90 oranında sol testiste izlenir ancak her iki taraflı da görülebilir

Hastaların çoğuna müdahale etmeye gerek yoktur, ancak ileri düzeyde varikoseli olan hastalarda, testis boyutunun küçüldüğü hastalarda ve diğer testise göre anlamlı küçülme olan hastalarda cerrahi gerekir.

Erkeklerde sebebi bilinen kısırlığın en sık nedeni varikoseldir. Cerrahi yapılmasının en önemli amacı ise ağrının ve şişliğin giderilmesinden ziyade, ileride oluşabilecek kısırlık riskini ortadan kaldırmak veya azaltmaktır.

Ameliyat başarısı en yüksek olan yöntem, tecrübeli ellerde kasık bölgesinden ve mikroskop altında yapılan (mikroskopik inguinal/subinguinal varikoselektomi) yöntemdir.