Çocuk Ürolojisi

Sünnet

Sünnet

Sünnet, Müslüman ve Yahudi toplumlar başta olmak üzere dünyanın her yerinde yaygın olarak yapılan ve çocuk ürolojisinin en sık uygulanan ameliyatlarından birisidir. Sünnet, her şeyden önce cerrahi bir işlemdir. Bundan dolayı hafife alınmamalı ve bu işin bir uzmanı tarafından yapılmalıdır. Her yıl ehil olmayan kişiler tarafından hatalı yapılmış ve komplikasyon gelişmiş onlarca çocuk, polikliniğimize başvurmaktadır.

Dini sünnet haricinde de, bazı durumlarda sağlık amaçlı sünnet yapılması gereken durumlar vardır. Bunlar, idrar yolu enfeksiyonları, penisin ve cildinin bazı iltihabi hastalıkları, ucunun dar olması (fimozis) sünnet derisinin kontrolsüz geri çekilmesi sonrası hapsolması (parafimozis) gibi durumlardır.

Sünnet için önerilen yaş grubu 2 yaş altı veya 5 yaş üstü olarak ifade edilebilir. 2-5 yaş arasında çocuklarda cinsel kimliğin farkındalığının başladığı dönemdir. Fallik dönem olarak adlandırılan bu dönem içerisinde uygun şartlarda sünnet yapılmadığı takdirde bazı psikolojik olumsuzluklar (kastrasyon anksiyetesi) görülebilmektedir. Bu nedenle bu yaş aralığı haricinde yapılması daha uygun olacaktır. Özellikle yenidoğan sünnetinin sağlık açısından sünnet için en uygun dönemlerden birisi olduğu bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuştur.

Hangi yaşta yapılırsa yapılsın sünnet ehil kimseler tarafından yapılmalıdır. Çoğu zaman lokal anestezi ile uygun ağrı kontrolü sağlanarak yapılması yeterli olsa da genel anestezi altında yapılması da uygundur, zira hem cerrah hem de hasta tarafından daha konforlu olmaktadır.