Çocuk Ürolojisi

Hipospadias

Hipospadias

Hipospadias, idrar deliğinin normalde olması gereken yerin altında olmasıdır. Halk arasında peygamber sünnetli ya da doğuştan sünnet gibi masum bir şekilde tanımlansa da ancak ameliyat ile düzeltilebilen ve çok önemli bir cerrahi işlemdir. Genellikle doğumda tanısı konulan bu durum çok farklı derecelerde izlenebilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de bazı hormonal faktörlerin etkili olabileceği öne sürülmüştür.

İdrar yolu enfeksiyonları, idrar kanalı darlıkları, işeme güçlükleri ve hatta çok ileri ve tedavi edilmemiş vakalarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Ayrıca ilerleyen dönemlere kadar tedavi edilmezse çocuk sahibi olunmasını zorlaştırabilir, engelleyebilir. Beraberinde peniste eğrilik, inmemiş testis ve hatta bazı cinsel gelişim bozuklukları eşlik edebilir. Bu nedenle bu işin uzmanı olan çocuk ürologları tarafından tedavi edilmelidir. İdrar deliğinin yerleşimine göre bir veya iki aşamalı ameliyat yapılabilir. Bazen ilk ameliyatlardan sonra iki veya daha fazla düzeltme işlemi gerektirebilir.

Her yaşta bu ameliyatı yapılabilse de cerrahi için en uygun zaman 6 ay ile 1,5 yaş arasındaki dönemdir. Nihayetinde hipospadias, çocuk ürologları tarafından yüksek başarı ile düzeltilebilen doğumsal bir hastalıktır.